Te cechy osobowości mogą zapobiegać chorobie Alzheimera. Sprawdź, czy je masz
Choroba Alzheimera jest szóstą najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Jest to najczęstsza forma demencji, stanowiąca od 60 do 80 procent całkowitych przypadków demencji w kraju. Chociaż obecnie nie opracowano lekarstwa na chorobę Alzheimera, badacze wskazali na różne czynniki ryzyka, od czynników stylu życia po choroby przewlekłe. Zgodnie z badaniem szwajcarskich naukowców, określone cechy osobowości, które mają ochronny wpływ na starzenie się mózgu, opóźniają lub zapobiegają tej postępującej chorobie neurodegeneracyjnej.
Cechy osobowości, które sprawiają, że mózg jest zdrowy
Badanie opublikowane w miesięczniku naukowym Neurobiology of Aging oceniało grupę 65 osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych. Wykorzystując skany obrazowania mózgu oraz oceny osobowości i funkcji poznawczych, połączono następujące cechy osobowości ze zdrowym, dobrze chronionym mózgiem. Jakie cechy powinien być człowiek, aby opóźnić lub wyeliminować chorobę Alzheimera?
- Naturalnie ciekawy
-
Nie być zbyt miły
- Nonkonformistyczny
- Konfrontacyjny
- Otwarty
Dorośli posiadający te cechy osobowości wykazywali mniejszą utratę mózgu w hipokampie, ciele migdałowatym i płacie skroniowym mezjalnym. Wraz z korą jelitową i przedklinkiem wszystkie regiony mózgu są powiązane z chorobą Alzheimera, a zatem mają kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Obwody pamięci znalezione w tych regionach pozostały zdrowe i nietknięte w porównaniu do osób o bardziej przyjaznych osobowościach.
Jak naukowcy komentują te badania?
„Wiedzieliśmy już, że chęć uczenia się i zainteresowania otaczającym nas światem chroni przed starzeniem się mózgu” – powiedział Panteleimon Giannakopoulos, główny badacz – Jednak niektóre z wymienionych cech osobowości mają charakter negatywny, co stawia pytanie, czy powinniśmy się dostosowywać do innych?
Ponieważ wczesna identyfikacja choroby jest niezwykle ważna, odkrywanie biomarkerów choroby Alzheimera, takich jak cechy osobowości, może pomóc w uzyskaniu opcji leczenia. Badanie wykazało, że chociaż zdrowa dieta, ćwiczenia i inne zmiany stylu życia mogą pomóc chronić mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi, bez odpowiednich cech osobowości efekt nie będzie aż tak mocny.
„Jeśli głębokie zmiany osobowości wydają się trudne, szczególnie w podeszłym wieku, uwzględnienie ich może być pomocne w tworzeniu spersonalizowanych terapii. (...) To ważna część złożonej układanki” – napisali autorzy badania.